Wyzwanie 50 książek w rok #9 – Adidas vs. Puma

mar 8, 2018 | Biznes, inspiracje, książki

Adidas vs. Puma – autor ŁUKASZ TOMYS

Do tej książki podchodziłem z dużym dystansem – szczególnie w kontekście biznesowym. I z jeszcze większą ciekawością pod kątem historycznym i konsumenckim.

Historia dwóch potentatów na rynku obuwia i odzieży sportowej – Adidasa i Pumy to historia dwóch braci Dasslerów z małej niemieckiej miejscowości Herzogenaurach przeciętej rzeczką Aurach.

Książka mimo, że bardzo krótka, to wciąga narracją o biznesie z rodzinnym konfliktem w tle.

Podzielone miasteczko

Z resztą nie do końca konflikt był tylko rodzinny. Konkurujący ze sobą bracia podzielili miasteczko, którego mieszkańcy w głównej mierze znajdowali zatrudnienie w jednej z konkurujących ze sobą firm.

Ponoć dochodziło do  sytuacji, w których nieznający się ludzie oceniali czy należy być dla drugiego życzliwym po tym jakie obuwie nosił. W restauracjach, sklepach, na ulicy ludzie byli wobec siebie przychylni lub oziębli w zależnosci od tego, w jakiej pracowali fabryce i wbec jakiej firmy byli lojalni.

Romans i zdrada z wojną w tle

Sam konflikt braci miał źródła w czasach II wojny światowej. W sprawie szczegółów jest wiele różnych podań jednak kluczową rolę w każdej odgrywa fakt powołania do armii starszego z braci – Rudolfa i jednocześnie nie powołanie młodszego Adolfa.

Starszy młodszemu zarzucał, że stało się tak dzięki knowaniom Adolfa. Rudlof zarzucał bratu, że ten chce się go pozbyć z firmy.
Do tego wszystkiego doszły jeszcze plotki o romansie Adolfa z żoną Rudolfa, w czasie gdy ten pełnił służbę wojskową.

I to właśnie po powrocie z frontu i zakończeniu wojny Rudolf postanowił uruchomić swoje, niezależne przedsiębiorstwo, które póżniej nazwał „Puma”.

Świat podzielony

Sam braterski konflikt nabrał wręcz globalnego rozmiaru, po tym jak bracia rozkręcili swoje akcje sponsorujące sportowców.

Dzięki zabiegom i akcjom sponsorskim firmy pozyskiwały przez dziesięciolecia największe sławy świata sportu.

Ciekawych przebiegu tego konfliktu odsyłam do książki.

Dziś w tej branży prym wiedzie amerykańska firma „Nike”. Możliwe, że ten fakt ostatecznie zaważył na pogodzeniu się dwóch firm, które pozostawały w konflikcie mimo, że ich założyciele umarli w latach ’70.

O mnie

O mnie

Cenię sobie mądrość, wiedzędoświadczenie. Ta pierwsza jest efektem połączenia dwóch kolejnych elementów. Do swoich "osiągnięć" w tych dziedzinach podchodzę z dużą ostrożnością. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, abym mógł podzielić się ze "światem" czymś co go wzbogaci. Jednak kroczę tą drogą konsekwentnie a o postępach opowiadam tutaj.

Możesz tu zostawić swojego mejla

O stronie

Teksty i treści pojawiające się na moim blogu są moimi osobistymi przemyśleniami, spisanymi doświadczeniami i lekturowymi inspiracjami. Chętnie i otwarcie się nimi dzielę z Wami, moimi wspaniałymi czytelnikami. Jeśli jednak przychodzisz tu trollować lub hejtować to wiedz, że spotkasz się z wszelkimi możliwymi krokami mającymi na celu ochronę komfortu czytelniczego wszystkich, którzy przychodzą tu dla własnego rozwoju, ciekawości czy kulturalnej dyskusji.

Share This

Podziel się tym wpisem!

Jeśli dotarłeś do końca to zakładam, że zainteresował Cię ten tekst. A skoro tak to może kogoś z Twoich znajomych też zainteresuje :)