Wyzwanie 50 książek w rok #5 – Storytelling

lut 8, 2018 | Biznes, inspiracje, książki, Marketing, Metody

„Storytelling” – Marek Stączek

Krótka i raczej przyjemna książeczka propagującą opowiadanie historii. Autor zachęca do myślenia o swoich wystąpieniach, artykułach, prezentacjach z obowiązkowym uwzględnieniem opowieści. Opowieści angażujących, z suspensem, nieprzewidywalnych ale jednocześnie życiowych i autentycznych.

Czy Storytelling to coś nowego?

Co z tym trendem dot. storytellingu, content marketingu itp. Ludzie od zawsze opowiadli historie. Filmy to historie, opowiastki. Gawendy w rozdzinnym domu czy przy harcerskim ognisku to też opowieści. Kazania czy nawet Pismo Święte to opowieści. Przychodzisz do pracy i opowiadasz co spotkało cię dzień wcześniej w sklepie, u lekarza, w urzędzie, w komunikacji publicznej itp. Ludzkość od momentu opanowania umiejętności mowy posługuje się storytellingiem.

I ten tzw. Story telling nie jest niczym nowym. Zastanawiająca jest ta fascynacja i eufororyczna atmosfera wypływająca z odkrycia czegość nowego.

Przemyśl swoją opowieść

Budowanie opowieści może być o tyle wartościowe, że w dzisiejszym świecie krótkich wiadomości, upraszczania przekazu, jednowyrazowych haseł czy ograniczania przekazu – ten ruch w kierunku powrotu do opowieści, do skomplikowanej struktury jest jak najbardziej na miejscu. Z resztą powrót do tego po kazuje, że natura ludzka tego potrzebuje, że nie jest w stanie nasycić się zesemesowanym przekazem.

Chociaż pewnie na wszystko jest miejsce i czas.

Jak się przygotować do opowiadania

Autor podaje kilka pomysłów na to jak sobie poradzić z brakiem weny i pomysłów przy przygtowywaniu się do opowiadania anegdot i historii. Poszukujących szczegółów odsyłam do lektury 😉

Jedną z powtórzonych przez autora dwukrotnie myśli jest to, że jako prelegent wolałby przed poblicznoscią stanąć nieubrany niż nieprzygotowany.

Jednocześnie autor w znacznej mierze skupia się na storytellingu w wystąpieniach. W mniejszym zakresie mówi o języku pisanym.

Pro Tip

Jedną ze wskazówek jest zalecenie, aby zawsze i w każdej okoliczności mieć przy sobie coś na czym i czym można zapisać szybką i krótką anegdotkę, historyjkę, przemyślenie i doświadczenie własne, które właśnie się nam przytrafiło. Dzięki temu będziemy w stanie to utrwalić, zapamiętać i odtworzyć przy okazji, w której będzie nam taka historia pomocna. Takie materiały możemy gromadziś i wykorzystywac w swoim warsztacie mówcy lub pisarza.

Podaje, że robił tak np. Abraham Lincoln – jeden z najznaminitrzych mówców wśród przezydentów USA.

Tę metodę radzenia sobie z pustką w głowie nazywa „Archiwum mówcy”. Archiwum, w któym zbierane są materiały i do którego sięgasz jeśli potrzebujesz.

Jak zacząć?

W książce znajdziemy również cztery metody czy też zabiegi, dzięki któym wystąpienie lub tekst może zyskać na aktrakcyjności i bardziej wciągnac odbiorcę.

1. Klamra – wystąpienie bądź tekst rozpoczynasz opowieścią, w której szkicujesz ważne dla historii szczeguły i zawieszasz ją przed pointą lub rozwiązaniem. Później na koniec wystąpienia wracasz do tej opowieści i wyjaśniasz jakie były dalsze losy bohaterów opowieści.

2. Cytat – nooo – jesteś oczytany, znasz ekspertów z dziedziny o kórej opowiadasz. Od razu odbudowujesz swój autorytet.

3. Gadżet – faktyczny i fizyczny jeśli występujesz. Opisany i przedstawiony z całym kontekstem jeśli piszesz.

4. Łańcuch – logiczny lub pseudologiczny łańcuch elementów powiązanych skojarzeniowo, krelacyjnie lub po prostu bo tak Ci się wydaje. Ważne, że ten łańcuch aktywizuje poprzez swoją ciągłość odbiorców.

Jako, że książka nie pochłania wielkich ilości czasu, jestem w stanie ją polecić szczególnie jako źróło pomysłów i inspiracji pomocne osobom, które często zajmują się występowaniem lub tworzeniem tekstów. Dla Was powinna okazać się warta czasu na nią przeznaczonego.

O mnie

O mnie

Cenię sobie mądrość, wiedzędoświadczenie. Ta pierwsza jest efektem połączenia dwóch kolejnych elementów. Do swoich "osiągnięć" w tych dziedzinach podchodzę z dużą ostrożnością. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, abym mógł podzielić się ze "światem" czymś co go wzbogaci. Jednak kroczę tą drogą konsekwentnie a o postępach opowiadam tutaj.

Możesz tu zostawić swojego mejla

O stronie

Teksty i treści pojawiające się na moim blogu są moimi osobistymi przemyśleniami, spisanymi doświadczeniami i lekturowymi inspiracjami. Chętnie i otwarcie się nimi dzielę z Wami, moimi wspaniałymi czytelnikami. Jeśli jednak przychodzisz tu trollować lub hejtować to wiedz, że spotkasz się z wszelkimi możliwymi krokami mającymi na celu ochronę komfortu czytelniczego wszystkich, którzy przychodzą tu dla własnego rozwoju, ciekawości czy kulturalnej dyskusji.

Share This

Podziel się tym wpisem!

Jeśli dotarłeś do końca to zakładam, że zainteresował Cię ten tekst. A skoro tak to może kogoś z Twoich znajomych też zainteresuje :)