Wyzwanie 50 książek w rok #2 – Filozofia Kaizen. Małymi krokami do doskonałości.

sty 18, 2018 | Biznes, Czas wolny, inspiracje, książki, rozwój osobisty, Życie

Trzy książki o nawykach

 

Sięgnąłem po tą książkę z ciekawości. Wcześniej miałem okazję czytać „Siłę Nawyku” autorstwa Charlesa Duhigg’a i Mininawyki Stephena Guise’a i zastanawiałem się jaką nową część tego zagadnienia odkryje przede mną ta lektura.

I jak to mówią szału nie ma. Książka w konfrontacji z wyżej wymienionymi wypada średnio. Podchodzi do tematyki ogólnie. Stanowczo brakuje odniesień do najnowszych badań z obszarów neurologii, psychologii, kogniwistyki i behawiorystyki.

Kaizen w biznesie

Jest wiele odniesień do przykładów wprowadzania zmian w wielkich firmach i korporacjach. Raczej brak przykładów wdrażania filozofii Kaizen w małych i średnich firmach. A dla mnie w kontekście biznesowym to ma większe znaczenie ponieważ stale poszukuję sposobów na to jak lepiej doradzać klientom, którzy przychodzą po wsparcie do Profit Plusa. Mimo tego autor na zasadzie ekstrapolacji opisanych doświadczeń z wielkich firm uzurpuje (sorki za takie mocne słowo ale tak właśnie czuję) sobie prawo do wygłaszania tez jakoby w małych i średnich przedsiębiorstwach zmiany można było wprowadzać metodami analogicznymi. A każdy, kto ma doświadczenie w prowadzeniu takiej firmy wie, że wielkie korporacje zdecydowanie różnią się od „MiSiów”.

Nawyk=Procedura

Cennym wyróżnikiem tej książki jest to, że bardziej skupia się na nawykach organizacyjnych czyli procedurach. Na tym jak je wdrażać tak, aby nie budziły oporu pracowników czy kadry menedżerskiej.

Czy case’y były tworzone na potrzeby bieżącej narracji?

 

W kilku momentach czułem ukłucie lekkiego zaskoczenia, gdy autor podawał tzw. przykłady z życia wzięte. Gdy opisywał sytuację jakiejś Pani, która spróbowała wdrażać w swoim życiu metodę Kaizen małymi kroczkami. Opowiastka sprawiała wrażenie stworzonej na potrzeby tezy, która pojawiła się wcześniej i miała być wzmocnieniem tej tezy i jej uwiarygodnieniem.

Mimo pewnych zastrzeżeń uważam, że warto na te książkę poświęcić około 5-6 godzin. Tyle m/w powinno zająć jej przeczytanie.

Jest ciekawym źródłem inspiracji i pomysłów, które można by zastosować we własnej firmie i w życiu.

Czym są nawyki? Koniecznie przeczytaj te książki:

 

Jednocześnie jeśli sięgniecie po nią w pierwszej kolejności przy zgłębianiu tematyki nawyków to poprzestawanie na niej może się okazać niewystarczające.

Koniecznie należy uzupełnić wiedzę o wcześniej przeze mnie wspomniane lektury, czyli Siłę nawyku i Mininawyki.

Ta pierwsza wprowadza w stan dotychczasowych badań nad nawykami wykorzystując przyjazną (czyli nie nudną i bełkotliwie naukową) narrację.

Ta druga napełnia czytelnika odwagą do tego, aby pracę nad nawykami zacząć tu i teraz od małych kroczków.

O mnie

O mnie

Cenię sobie mądrość, wiedzędoświadczenie. Ta pierwsza jest efektem połączenia dwóch kolejnych elementów. Do swoich "osiągnięć" w tych dziedzinach podchodzę z dużą ostrożnością. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, abym mógł podzielić się ze "światem" czymś co go wzbogaci. Jednak kroczę tą drogą konsekwentnie a o postępach opowiadam tutaj.

Możesz tu zostawić swojego mejla

O stronie

Teksty i treści pojawiające się na moim blogu są moimi osobistymi przemyśleniami, spisanymi doświadczeniami i lekturowymi inspiracjami. Chętnie i otwarcie się nimi dzielę z Wami, moimi wspaniałymi czytelnikami. Jeśli jednak przychodzisz tu trollować lub hejtować to wiedz, że spotkasz się z wszelkimi możliwymi krokami mającymi na celu ochronę komfortu czytelniczego wszystkich, którzy przychodzą tu dla własnego rozwoju, ciekawości czy kulturalnej dyskusji.

Share This

Podziel się tym wpisem!

Jeśli dotarłeś do końca to zakładam, że zainteresował Cię ten tekst. A skoro tak to może kogoś z Twoich znajomych też zainteresuje :)