Wyzwanie 50 książek w rok #11 – Sztuka rynkologii

maj 9, 2019 | Biznes, książki, Marketing, rozwój osobisty

,O marketerach

Sztuka rynkologii autorstwa Jacka Kotarbinskiego to bardzo przyjemna w odbiorze książka. Czyta się ją szybko i płynnie. Widać, że autor ma „dar słowa” i potrafi nim oczarować czytelnika.

Możemy w ksiące znaleźć wiele błyskotliwych bonmotów i celnych spostrzeżeń dotyczących świata marketingu.

Autor w swojej książce (podobnie jak w trakcie wystąpień, rozmów, i w artykułach) proponuje, aby w odniesieniu do specjalistów różnego poziomu w dziedzinie marketingu używać określenia „marketer”. Takie nazewnictwo zestawia z utartym i jednoczesnie, wg autora niewłaściwie stosowanym marketingowcem, którego upraszcza i wyśmiewa w formie Marketingu Owiec.

Popularnonaukowa rozrywka

Autor prowadzi nas też jak przewodnik w wycieczce przez historię marketingu przybliżając mechanizmy, metody i tricki marketingowe stosowane w różnych okresach rozwoju cywilizacji.

Jednocześnie z przykrością zauważam, że z przeczytania tej ksiązki dla mnie nic poza dobrym wrażeniem nie wynika. Jest to bardzo dobra literatura, którą chyba bardziej zaliczyłbym do kategorii „rozrywka”. Oczywiście o popularnonaukowym zacięciu. Z tym, że w takiej kategorii wiele godzin spędzonych na tę książkę z podobnym efekem mógłbym przeznaczyć na dowolny ulubiony serial lub powieść.

Czy dowiem się jak robić „marketingi„?

W żaden sposób nie podnosi poziomu wiedzy, czy świadomości. Nie zawiera praktycznych porad lub wskazówek przydatnych w codziennej pracy marketera. I piszę to tylko dla większej precyzji oceny książki. Jeśli ktoś szuka poradnika „jak robić u siebie w firmie marketingi” to musi szukać dalej.

Natomiast to co przemawia zdecydowanie  na korzyść tej książki to walory inspiracyjne, które mogą się w głowie czytelnika pojawić lub nie – to zależy od jego dotychczasowych doświadczeń i wcześniej przeczytanych lektur.

Są różne książki. Po przeczytaniu niektórych mamy wrażenie, że wzbogaciły nasze życie, naszą osobowość, naszą wiedzę, pchnęły nas do działania w jakimś kierunku.

Ta książka nie koresponduje z żadnym z tych aspeków, mimo jej bardzo przyjaznego tonu i przyjemnego wrażenia jakie wytwarza w trakcie czytania.

O mnie

O mnie

Cenię sobie mądrość, wiedzędoświadczenie. Ta pierwsza jest efektem połączenia dwóch kolejnych elementów. Do swoich "osiągnięć" w tych dziedzinach podchodzę z dużą ostrożnością. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, abym mógł podzielić się ze "światem" czymś co go wzbogaci. Jednak kroczę tą drogą konsekwentnie a o postępach opowiadam tutaj.

Możesz tu zostawić swojego mejla

O stronie

Teksty i treści pojawiające się na moim blogu są moimi osobistymi przemyśleniami, spisanymi doświadczeniami i lekturowymi inspiracjami. Chętnie i otwarcie się nimi dzielę z Wami, moimi wspaniałymi czytelnikami. Jeśli jednak przychodzisz tu trollować lub hejtować to wiedz, że spotkasz się z wszelkimi możliwymi krokami mającymi na celu ochronę komfortu czytelniczego wszystkich, którzy przychodzą tu dla własnego rozwoju, ciekawości czy kulturalnej dyskusji.

Share This

Podziel się tym wpisem!

Jeśli dotarłeś do końca to zakładam, że zainteresował Cię ten tekst. A skoro tak to może kogoś z Twoich znajomych też zainteresuje :)