Wyzwanie 50 książek w rok #10 – Cel II: To nie przypadkek

mar 29, 2018 | Biznes, inspiracje, Metody, rozwój osobisty, Wartości

Cel II: To nie przypadek, Elijah Goldratt

Jest to druga odsłona koncepcji zarządczych Eliyahu Goldratta opartych na narzędziach myślowych. Pierwszą część przeczytałem w poprzednim roku więc nie umieszczam jej w tym zestawieniu. Jednocześnie, drogi czytelniku, jeśli nie czytałeś pierszej część to nie zaczynaj drugiej. Ciężko będzie Ci się odnaleźć w koncepcjach tu zawartych bez podstaw zawartych w pierwszej książce. Jednocześnie serdecznie zachęcam do przeczytania artykułu 🙂

Dalsze losy Alexa Rogo

W Celu II możemy śledzić dalsze losy Alexa Rogo, który tym razem staje przed wyzwaniem uratowania firm należących do grupy zdywersyfikowanej UniCo.

Zarząd UniCo chce sprzedać trzy firmy, którymi zarządzają bliscy współpracownicy Alexa za bezcen (warte zaznaczenia jest, że wcześniej grupa ponisła dużo większe koszty związane z zakupem i inwestycją w spółki o których mowa). Celem zarządu w tym działaniu jest minimalizowanie strat bardziej niż cokolwiek innego.

Pierwotne rozwiązanie tego problemu sprowadza się do sprzedaży tych firm za ułamek tego co UniCO wydało na ich zakup. W wyniku analiz i działań naszego protagonisty, Alexa rozwiązanie jest zmodyfikowane i cała grupa zdywersyfikowana wychodzi na duży plus. Alex staje na rzęsach, aby nakłonić członków rady nadzorczej UniCo do przemyślenia jeszcze raz niefotunnych decyzji.

Teoria ograniczeń w praktyce

Stosuje przy tym narzędzia myślowe z zakresu Teorii Ograniczeń, które w poprzedniej książce Cel I podpowiedział mu doradca i naukowiec Jonah.

Cała książka tak jak pierwsza część utrzymana jest w konwencji fabularnej, która pozwala na łatwiejsze wciągnięcie się w prezentowane tam teorie. Jednocześnie z tego względu nie jest to podręcznik do Teorii Ograniczeń. W związku z tym, jeśli jesteś zainteresowany poznaniem dokładnie narzędzi myślowych z teorii ograniczeń to wybrałeś złą książkę 😛

Jaka jest wartosć doradcy?

Tu zapoznasz się z ogólną filozofią, możliwymi zastosowaniami i korzyściami płynącymi z jej zastosowania w biznesie. Po szczegóły musisz iść do innej książki, a jeszcze lepiej do doradców, którzy zawodowo zajmują się wdrażaniem zasad płynących z metody teorii ograniczeń w biznesie.

Nie ma problemów nie do rozwiązania

To co stanowi tą tajemnicę sukcesu i powodzenia to poznanie drzew:
– obecnej rzeczywistości
– przyszłej rzeczywistości
– warunkowego
– problemowego
– przejścia
– strategii i taktyk

Zastosowanie tych narzędzi wraz z wdrażaniem procesu ciągłej poprawy i kilkoma innymi pozwoli na poradzenie sobie praktycznie z każdym problemem biznesowym.

Natomiast w bardzo wielkim uproszczeniu to co zawarte jest w książkach o celu sprowadza się to refleksji: czy to co robię prowadzi mnie do celu, czy mnie od niego odciąga. Jeśli mnie odciąga – rezygnuję z takiego działania.

Przepracuj na nowo to czego Cię nauczono

Najważniejszą cechą książki jest to, że zmienia ona myślenie o biznesie i chyba o życiu w ogóle. Przemeblowuje porządek, który najczęściej został nam gdzieś (w szkołach, w korporacjach, w książkach, przez księgowych) narzucony. Kruszy w pył utarte schematy działania, w których bazowaliśmy na „jedynie prawdziwych i objawionych” założeniach, które jeśli się im przyjrzeć mogą być fałszywe, nieprawdziwe, niezgodne z rzeczywistością.

Książa ma moją rekomendację najszczerszą – jedna z podstawowych książek dla przedsiębiorców. 

Warta jest wiele więcej niż czas na nią poświęcony.

O mnie

O mnie

Cenię sobie mądrość, wiedzędoświadczenie. Ta pierwsza jest efektem połączenia dwóch kolejnych elementów. Do swoich "osiągnięć" w tych dziedzinach podchodzę z dużą ostrożnością. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, abym mógł podzielić się ze "światem" czymś co go wzbogaci. Jednak kroczę tą drogą konsekwentnie a o postępach opowiadam tutaj.

Możesz tu zostawić swojego mejla

O stronie

Teksty i treści pojawiające się na moim blogu są moimi osobistymi przemyśleniami, spisanymi doświadczeniami i lekturowymi inspiracjami. Chętnie i otwarcie się nimi dzielę z Wami, moimi wspaniałymi czytelnikami. Jeśli jednak przychodzisz tu trollować lub hejtować to wiedz, że spotkasz się z wszelkimi możliwymi krokami mającymi na celu ochronę komfortu czytelniczego wszystkich, którzy przychodzą tu dla własnego rozwoju, ciekawości czy kulturalnej dyskusji.

Share This

Podziel się tym wpisem!

Jeśli dotarłeś do końca to zakładam, że zainteresował Cię ten tekst. A skoro tak to może kogoś z Twoich znajomych też zainteresuje :)